GEZGİNCE - Dubrovnik, Bosna Hersek Mostar, Karadağ, Kotor, Bruva Gezisi - Hırvatistan

Murat ENÖZ

 

Etiketler: Dubrovnik, Bosna Hersek Mostar, Blagaj, Poçitel, Karadağ, Kotor, Bruva, Hırvatistan.

Genel Özellikler:

Vize ile uğraşmak istemeyen ve sınırlı vakitte tarihi, turistik yerler görüp aynı zamanda güzel plajlarda yüzmek isteyenlerin aradığı herşeyi bulabileceği bir balkan gezisi...

Ulaşım

Biz tur rezervasyonunu Prontotour firmasından yaptık ve Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prontotour kontuarı önünde buluştuktan sonra, bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben, Dubrovnik Havayolları' na ait özel uçakla Dubrovnik’e hareket ettik. Uçaklardaki yolcu koltuklarını rahatlığı, bekleme süresi ve sunulan ikramlar THY ile karşılaştırılamaz bile...

Seyahatimizin Özeti

Dubrovnik' e ulaştıktan sonra eski şehir meydanına gittik ve oUNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış eski şehir meydanını gezdik. Burda, panoramik olarak kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesinelerinden birine ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, Onofrio Çeşmesi, Orlando Heykeli, gümrük binası ve diğer önemli yapılar görülebilir.

Bize daha sonra bize farklı gezi tur seçenekleri sunuldu. Karadağ turuna katılıp Kotor Körfezi' ni görmenizi ve Mostar-Blagaj-Poçitel turuna katılıp Sarı Saltuk tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni, Mostar Köprüsü' nü görmenizi öneririm.

Dubrovnik' te domates ve peynirle yapılan margarita pizza yiyebilir ve Bosna' da değişik bir ağaçtan elde edilen lokumla birlikte sunulan içecekten içebilir ve ünlü çeşmenin yanından fotoğraf çektirebilirisiniz.

Kotor Körfezi ve Kotor Kalesi, Sveti Stefan Adası, Yugoslavya' nın kurucusu Tito (Josip Broz Tito)' nun evi, James Bond Filmi' nin çekildiği Hotel Splendid, İnat Kuca evi, Mostar Köprüsü' nden geleneksel atlama gösterisi, bruva Sahili bu geziden aklımda kalanlardandı.

O kadar çok şey varki anlatılabilecek, kesinlikle görmenizi tavsiye ederim.

Murat Enöz' ün Dubrovnik, Kotor, Mostar, Bosna Hersek Fotoğraflari (216 adet) için lütfen tıklayınız >>

Dubrovnik' te yöresel kıyafeti ile yöresel müzik dinletisi veren yaşlı amca videosu için lütfen tıklayınız >>

Mostar Köprüsü' nden geleneksel atlama gösterisi videosu için lütfen tıklayınız >>
            
(www.gezgince.org' a özel !)

 SAĞLIK HABERLERİ

***